Kočkovité šelmy v České republice jsou spíše výjimkou. Vidět je můžeme především v zoo. Jedna z nejznámějších šelem je tygr.
Tato šelma žije převážně v Asii a díky jeho zbarvení patří mezi nezaměnitelné druhy. Na Světe existuje několik podruhů. Bohužel velké množství tohoto zvířete bylo vyhubeno. Nejznámější jsou dva druhy, a to tygr sumaterský a tygr ussurijský. Rozdíl můžeme vidět v jejich velikosti a zbarvení. Kdežto první druh je malý a silně kontrastní barvy. Zato tygr ussurijský je větší a světle zbarvený.
Velikost této kočkovité šelmy je okolo 140 cm v trupu a váhou 120 kg, samice jsou menší, okolo 90 kg.
Život v divočině
Zvířata jsou především samotáři. Žijí v mnoha oblastech planety. Od tropickém pásma přes různé stepi a dále na severu v tundrách. Známé asijské státy, které obývají, jsou Čína, Indie a asijská část Ruska. Dále v pohoří Kavkaz, Bali a na Jávě. Tygři jsou velikáni mezi lovci, jejich potravou jsou především sudokopytníci.
V dnešní době je situace spíše kritická. Dochází k postupnému vyhynutí. Celkový počet žijících je mezi 3000 – 5000 a toto číslo neustále klesá. Ve většině případů jsou tito lovci uzavřeni v národních parcích nebo v přírodních rezervacích. Ve volné přírodě jej téměř nemůžeme zahlédnout. Je na seznamu ohrožených druhů na Zemi. Velkým problémem dnešní doby jsou lovci těchto šelem. Především za účelem je jakýmkoli způsobem zpeněžit. Situace není až tak extrémní jako v minulosti, kdy honby za těmito zvířaty byly mnohem více. Následkem toho se dostal tygr na listinu ohrožených zvířat.
V České republice je můžeme zahlédnout téměř ve všech zoo, případně i v cirkuse. Ve volné přírodě jsou pak kočkovité šelmy rysi. Žijí spíše samostatně v lesích a pohořích v mírné podnebném pásu. Známé jsou na východě České republiky pohoří Beskydy a na Slovenské straně, v Tatrách.