Je nezpochybnitelným faktem, že technologie GPS je prozatím tím nejmodernějším systémem na určování polohy, který je veřejně dostupný. Je velmi dobře možné, že armáda má k dispozici vybavení na mnohem lepší úrovni, avšak mezi běžné občany se zatím nedostala.
K čemu tedy slouží? A na jakém principu vlastně funguje? Celý systém je poměrně jednoduchý. Vysílač vysílá signál, který zachytí jedna z mnoha družic, které jsou na orbitě naší planety. Ty tento signál zpracují a údaj, odkud vyšel, pošlou zpět na Zem do přijímače. Ten se tak dozví, kde se hledaný předmět nachází.
Tento systém má samozřejmě mnoho využití. Typickým je navigace v mobilních telefonech nebo v automobilech. Ta zobrazuje naši polohu v reálném čase, takže víme, kde se přesně nacházíme, s přesností na metry. Jedná se o situaci, kdy je vysílač i přijímač ve stejném přístroji. To umožňuje větší přesnost.
V případě, že se jedná o dva rozdílné přístroje, je situace poněkud jiná. Typicky jej můžeme najít například ve sledovacích obojcích pro psy, kdy je možné, pokud se ztratí, sledovat jejich pohyb pomocí mobilnímu telefonu, a to díky GPS zařízení umístěnému na obojku. Jiným příkladem může být GPS sledování aut, které se používá především v případě krádeže.
Jak však vědí především majitelé psů, ani tato technologie není neomylná. Má přesnost několika desítek, mnohdy až sta metrů, v závislosti na terénu. U automobilů je to podobné. I to je důvod, proč se při jejich hledání příliš nepoužívá. Nezapomenout nemůžeme ani na fakt, že tímto systémem jsou vybaveny pouze nejnovější modely, které na našich silnicích moc nenajdeme.
GPS je zkrátka velmi užitečná technologie, ale ani ona není všemocná. Jako vše má svá omezení, se kterými je třeba počítat. Je však velmi pravděpodobné, že s vývojem stále lepších, dokonalejších a přesnějších technologií se i tyto mouchy podaří odstranit a vyvinout tak skutečně neomylný sledovací systém.