V pondělí 2.10.2017 zkrachovala ve Velké Británii tamější pátá největší letecká společnost. Krach přišel zcela nenadále a desítky tisíc lidí se kvůli němu ocitly v problémech. Na 300 000 lidí přišlo o koupené letenky, zhruba 100 000 z nich se nachází v zahraničí a stále čekají na náhradní lety. Společně s aerolinkami vstupuje do konkurzu i sesterská společnost Monarch Travel Group.
Boje na trhu
S problémy se tato společnost potýkala už delší dobu, ztráty rostly několik měsíců a vyšplhaly se skoro až k 300 000 liber (téměř 9 milionů Kč), bankrot byl proto nevyhnutelný. Podnik s více než 2 000 zaměstnanci tak vstupuje do konkurzu a budoucnost firmy i pracujících je značně nejistá. Britský ministr dopravy C. Grayling k problému uvedl, že Monarch se stal obětí „letecké války“ v Evropě. Kvůli velké konkurenci v letech na krátké vzdálenosti hlásí problémy i další firmy, žádná z nich však zatím neohlásila bankrot.
Úřad civilního letectví pro Velkou Británii zkoušel ještě přes noc nalézt řešení, které by obnovilo licenci aerolinek a zachránilo je, žádná dohoda však ani přes veškeré úsilí nevznikla.
Krize na Blízkém východu
Jednou ze skutečností, která také ovlivnila výdělky společnosti jsou problémy s teroristickými útoky na Středním východě a severu Afriky, zejména v Egyptě. Zájem turistů o tyto destinace v posledních měsících poklesl a s ním i počet přepravovaných pasažérů do významných letovisek zdejších zemí.
„Evakuace“
C. Grayling mimo jiné uvedl, že všichni cestující v zahraničí postiženi krachem firmy Monarch budou dopraveni zpět na ostrovy, aniž by museli platit jakékoli letenky navíc. Bude se tak jednat o jednu z největších „evakuací“ britských občanů v dobách míru. Kdy se tak stane je ještě stále v řešení, postižení však musí počítat s velkými zdrženími.